A stresszel terhelt családokban élő gyerekek tüdejére rosszabbul hat a levegő szennyezettsége, mint azokra, akik kevésbé feszült környezetben élnek, olvasható egy a közelmúltban elvégzett vizsgálatról szóló jelentésben.
A kutatók a forgalomból eredő légszennyezettség és a szülői stressz együttes hatását vizsgálták 1400 (10-12 éves) kaliforniai gyereknél. Önmagában a stressz és a tüdőfunkció között nem volt jelentős kapcsolat.
Amikor azonban nőtt a légszennyezettség, az igen stresszes családokban élő gyerekeknél csökkent a tüdőfunkció, ami a nyugodtabb családokban élőknél nem volt tapasztalható, mondják a kutatók.
A légszennyezettség és a stressz összefüggésének egyik lehetséges magyarázata az, hogy közösek a biológiai útvonalaik. Hasonlóan a légszennyezettséghez, sejtszinten a stressz is gyulladást és oxidatív károsodást okoz, ez lehet az összefüggés oka – mondja a kutató, és megjegyzi, hogy egyértelműek az eredmények közegészségügyi vonatkozásai.
A légszennyezettség okozta gyermekkori tüdőkárosodás a stresszes családokban nagyobb, mint az, amelyet az anya várandóssága alatti dohányzása vagy a másodlagos füst okoz. Ha a lakóterületek és iskolák környékén csökkenteni lehet a forgalom okozta légszennyezettség szintjét, akkor javítható a károsodásra érzékeny gyerekek tüdőfunkciója.
Forrás: informed