Egész héten az epidurális érzéstelenítésről fogok cikkeket feltenni a blogra, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy mit vállal, amikor úgy dönt, szeretne élni szülésnél ezzel a lehetőséggel. Pénteken pedig a saját véleményemet és tapasztalataimat fogom megosztani Veletek az EDA-val kapcsolatban.
Manapság meglehetősen sok anyuka dönt úgy, hogy a szülés közben epidurális érzéstelenítést (EDA) kér majd a fájdalmak csillapítására. Egy kutatás azonban most kimutatta, hogy érdemes alaposan megfontolni ezt a döntést.
A Sidney Egyetem kutatói 1300 nőt kérdeztek ki a szüléssel kapcsolatos tapasztalataikról. Közülük 416 nő kérte az EDA-t a vajúdás során. 172 esetben az epidurális érzéstelenítést követően császármetszést kellett végrehajtani, azaz az esetek közel 40%-ában! Ennek egészen egyszerű oka van: aki eljut oda, hogy nem bírja tovább elviselni a vajúdással járó fájdalmakat, fájdalomcsillapítóval együtt is hajlamosabb “feladni” az egészet, fellép az ún. fájásgyengeség, lassulnak a fájások, elhúzódik a szülés, vagy a szülő nő egész egyszerűen nem érzi a tolófájásokat és ezért magzati okból az orvosok inkább a császár mellett döntenek.
Az EDÁ-nak utóhatásai is vannak: ha rosszul sikerül beadni, az anyukánál gerincfájdalom, fejfájás, derékfájás jelentkezhet a szülés utáni napokban, a babánál pedig álmosságot okoz. Ez utóbbi az oka annak, hogy azok a babák, akiknek az édesanyja epidurális érzéstelenítést kapott a szülés alatt nehezebben kezdtek el szopizni és sokkal több szoptatási probléma lépett fel a későbbiekben is. Az ilyen csecsemők többségénél az első fél évben véget ért a szoptatás.
A fájdalomcsillapításnak számos egyéb módja is van a vajúdás folyamán, a különféle vajúdási testhelyzetek, a homeopátiás szerek, a tiszta oxigén egyaránt segíthetnek elviselni a fájdalmakat, míg a gyógyszeres fájdalomcsillapítás és az EDA egyaránt problémákat okozhat a szülés folyamán és a gyermekágyas időszakban is.
Forrás: kismamablog.hu