Buckafalva

Egyszer volt, hol nem volt, az Óperenciás tengeren is túl találod Buckafalvát, egy kedves, barátságos kis falut. Királya Buckafalvi Manó Uraság, kit alattvalói hűen szolgálnak... A blog Buckafalva életét ismerteti meg és emellett igyekszik hasznos tanácsokkal ellátni az ideérkezőket! Jó szórakozást kívánunk! A véleményeiteket, saját tapasztalataitokat, történeteket, észrevételeket a buckafalva@gmail.com címre szívesen várjuk!

Friss topikok

HTML

Mindent az epidurális érzéstelenítésről 2.

2011.06.28. 07:48 - Lyzard

Címkék: epidurális érzéstelenítés

 Sokan vitatják. Sokan élnek vele. Egyesek az ördög művének, mások a kismamák megmentőjének tartják. Az epidurális érzéstelenítésről van szó. A módszer lényege a csontos gerinccsatorna és a kemény agyhártya közötti üregbe fecskendezett érzéstelenítőszerrel történő érzéstelenítés. Ha több nem is, az a tény mindenképpen elgondolkodtató, hogy a kismamát 9 hónapon át még a fájdalomcsillapító gyógyszerektől is óvják, majd amikor eljön az idő, szinte rádumálják, egy hatalmas adag kemikáliával, érzéstelenítés alatt szülje meg magzatát. A gerincvelői érzéstelenítés - mivel fájdalomküszöbünk különböző - nem is mindig éri el az elvárt hatást.

 

Azt mondják, az érme vagy írást vagy fejet mutat, amikor leesik. Persze néha fennmarad. – mondja Dr. Nagy László szülész-nőgyógyász a Babaneten - Kétféle orvos van: aki szent híve az epidurálnak és van, aki százféle okból ellene van. Én talán a fennmaradt érme lehetnék. 

A tények: 
Az EPA egy orvosi beavatkozás, amelynek értelemszerűen van számszerűsíthető kockázata önmagában is. A szülészen kívül szakképzett aneszteziológus jelenlétét is igényli, még akkor is, ha sok helyen maga a szülész gyakorlott benne és elvégzi, de ha szülészeti szövődmény merül föl, az ő feladata onnantól Ön és gyermeke, tehát "anesztest" kell hívnia. Ha talál. 

Valóban hatékonyan csökkenti a fájdalmat, de tudjuk, hogy az egyének fájdalom érző és tűrő képessége rendkívül különböző. Huszonéves tapasztalatom, hogy a gyermeküket igaz megéléssel váró anyák kevesebb fájdalmat éreznek, mint akik ambivalensek, vagy urambocsá, kissé negativisztikusak a gyermek érkeztével. (ennek hátterében a jó ég tudja, hányféle lelki tényező lehet, de tipikus szélső példa, amikor előbb a terhesség, aztán kapkodva az esküvő...) Ilyenkor az érzéstelenítés helyett a mama lelkét kell inkább rendbe hozni. Sokkal fájdalmasabb az a szülés, amely előtt "kellően informálódva" valamennyi ismerősünk zömmel rémtörténetét meghallgattuk az ő vagy barátnője szüléséről. Kerülje tehát pl. a fodrászatokat, a presszóban pletykáló barátnőket főleg az utolsó harmadban !... 

Ami mérlegelendő 
Mi ér többet: az Ön teljes fájdalommentessége és ezzel párhuzamosan (mivel csökkennek vagy hiányoznak bizonyos ingerek) a kisebb együttműködési képessége, avagy tudatosan megélni, bekalkulálva egy adag fájdalmat is, és világra hozni egy új életet. Sok császáros kismama az altatás után évekkel azt mondja: csak azt sajnálja, hogy nem ismeri azt az élményt, amikor a baba kibújik és felsír. A EPA ennél egy fokkal bensőségesebb, de azért tényként szögezzük le, hogy egyértelműen magasabb a szülésbefejező műtétek száma. Az is igaz persze, hogy a menet közben esetleg szükségessé váló császárnak szinte rögtön neki lehetne állni. 

Epidurális érzéstelenítés története 
Az epidurális érzéstelenítés közel 100 éve ismert, tehát nem igazán új módszer. Az utóbbi években egyre népszerűbbé vált eljárás. Megfelelően alkalmazva kiváló módja a szülészeti fájdalomcsillapításnak. A módszer lényege, hogy a gerincvelőből kilépő, a szülési fájdalomérzet kialakításában szerepet játszó idegek ingerület továbbító funkcióját átmenetileg kiiktatja. Azonban ez csak a méh érző idegeire hat, saját automatikus összehúzódására nincs hatással, így a szülés menetét nem, vagy csak kismértékben befolyásolja. 

Hogy zajlik az érzéstelenítés? 
Mivel előre nem tudjuk, hogy a szülés mennyi ideig fog tartani, az érzéstelenítést szabályozhatóvá kell tenni. Ezért egy vékony csövet (kanült) vezetünk az epidurális térbe, ezen keresztül tetszőleges fájdalomcsillapító anyagot juttatunk be a szülés teljes ideje alatt. Felmerülhet a kérdés, hogy a szülés előtt előre el kell-e dönteni, hogy a kismama kér-e fájdalomcsillapítót. Természetesen érdemes előre tájékozódni, hiszen a különböző intézmények szülőszobái más és más lehetőséget tudnak nyújtani. Másrészt szülést vezető választott orvosunk véleményét, vagy a témában országos hírű szakértőnek számító Dr. Kornya László nőgyógyász tanácsadót véleményét is érdemes kikérni, mit javasol számunkra. 
Különösebb előkészületre azonban nincs szükség, a terhes gondozás alatt elvégzett vizsgálatok elegendőek. 

És ha már a szülőszobán vagyunk, jönnek a fájások, eldönthetjük, hogy az adott helyzetben kívánunk-e élni a fájdalomcsillapítás lehetőségeivel. 

Kriston Andrea egészségtanár, az Intimtorna megalkotója, két gyermekes édesanya álláspontja más. Ő senkinek nem javasolja az epidurális érzéstelenítést, mivel azok a gyermekek, akik ilyen úton jöttek a világra, megtanulják, hogy az új, stresszel járó, nagy változást hozó élmények együtt járnak a bódulattal teli érzéstelenített állapottal. Andrea olyan kutatásról is beszámol, melyben arra kaptak visszaigazolást, hogy az így született gyermekek körében nagyobb hányaddal fordul elő az alkohol- és drogfüggőség, mint a hagyományos módon születettek között. 

A döntést mindenkinek magának kell meghoznia. Cikkünkkel a helyes döntés meghozatalához igyekeztünk hozzájárulni. 

Forrás: Harmonet.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://buckafalva.blog.hu/api/trackback/id/tr713020773

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása